WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SUSKIEGO OŚRODKA KULTURY

Czas podsumowań w Stowarzyszeniu Kraina Drwęcy i Pasłęki

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki ma za sobą niezwykle intensywny 2023 rok. Zrealizowano wiele grantów i projektów, Stowarzyszenie starało się m.in. wpłynąć na postrzeganie Warmii i Mazur, czemu służyła gala filmowa Pejzaże Krainy Drwęcy i Pasłęki. Co jeszcze udało się zrobić?

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Koniec roku to zawsze czas podsumowań i też często rozliczeń. Chciałbym się zapytać, jakie najważniejsze działania Pani zdaniem zostały przeprowadzone w mijającym 2023 roku przez Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki?

Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: To był szczególnie intensywny rok pracy Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki, ponieważ przystąpiliśmy do naboru ogłoszonego przez Zarząd Województwa wniosków na wybór LSR, czyli Lokalnej Strategii Rozwoju na przyszłą perspektywę finansową na lata 2023-2027, która będzie realizowana do roku 2029. W związku z tym 7 czerwca złożyliśmy, samodzielnie opracowałyśmy Lokalną Strategię Rozwoju na obszar naszego działania. Jest to 8 gmin. Jest to gmina Dąbrówno, jest to gmina Jonkowo, Grunwald, Łukta, Miłakowo, Morąg, Ostróda i Świątki. 21 grudnia 2023 roku podpisaliśmy umowę o warunkach i sposobie realizacji strategii lokalnego kierowanego przez społeczność. Kwota umowy to 2 mln 463 tysiące euro. Jest to nasz największy sukces tegoroczny. Podpisanie tej umowy pozwala prowadzić, kontynuować dalsze ogłoszenie naborów wniosków dla naszych beneficjentów.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Kto pani zdaniem najbardziej skorzystał na tych działaniach? Tutaj wspomniała pani o 8 gminach, które wchodził w skład właśnie Stowarzyszenia Kraina Drwęcy i Pasłęki, ale właśnie kto jeszcze skorzystał na tych działaniach, na projektach, czy na naborach, które tutaj właśnie były ogłaszane?

Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: Taki projekt rozpoczęliśmy w kwietniu w 2023 roku, projekt współpracy z dwiema Lokalnymi Grupami Działania. Jest to Południowa Warmia z siedzibą w Łajsach i Lider w EGO z siedzibą w Ełku. Wspólnie opracowaliśmy projekt współpracy pod nazwą „Widzę, Więc Wiem” o akronimie WWW. W ramach tego projektu powstały materiały promocyjne promujące obszar działania Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki i postanowiliśmy wspierać promocyjnie nasze tutaj gminy, które są partnerami w naszej organizacji i mamy też oprócz filmów ustawione tablice o szlakach rowerowych. W każdej gminie takie tablice się pojawiły. Oprócz tego zrobiliśmy szkolenie dla naszych mieszkańców, bo też chcemy aktywizować w szelaki sposób naszych mieszkańców i zaprosiliśmy do udziału w szkoleniu z social media.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: W 2023 odbyło się Forum Lokalnych Grup Działania, którego gospodarzem było Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki. Jak bardzo ważnym i istotnym działaniem było to Forum?

Alicja Polucha, Stowarzyszenie LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki po raz pierwszy zajęło się

organizacją corocznego Forum Lokalnych Grup Działania Warmii i Mazur. Podczas takiego dwudniowego spotkania nie tylko wymieniamy się doświadczeniem, ale zdobywamy też nowe umiejętności. W tym roku zorganizowaliśmy szkolenie na temat technologii informacyjno-komunikacyjnych, żeby ułatwić nam pracę z beneficjentami, również w ramach szkoleń online dla naszych beneficjentów. Wiemy, że jest bardzo duże zainteresowanie na to. Ponadto została podsumowana nasza dotychczasowa działalność przez instytucję zarządzającą, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Takie spotkania bardzo, bardzo są nam potrzebne. Również podczas tegorocznego spotkania omówiliśmy kluczowe informacje na temat przyszłości naszej działalności, wszystkich naszych lokalnych grup działania z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Jakie granty udało się przekazać beneficjentom w 2023 roku? I o jakich kwotach tu mówimy?

Alicja Polucha, Stowarzyszenie LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: W 2023 roku zrealizowaliśmy 4. grant już nasz na kwotę prawie 250 tysięcy złotych. Głównym celem tego grantu był rozwój ogólnodostępnej infrastruktury, a także opracowanie analizy na temat rozwoju turystyki na obszarze Krainy Drwęcy i Pasłęki. W ramach tego grantu udało się nam stworzyć kasztanowy park, ogród sensoryczny, place zabaw, pomost pływający, a także samoobsługową stację serwisową rowerów.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Jakie współprace udało się osiągnąć, zrealizować i na czym przede wszystkim one polegały?

Monika Kawiecka, Stowarzyszenie LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: W roku 2023 zrealizowaliśmy projekt współpracy pt. Sieć edukacyjnych gier terenowych i szlaków geocachingowych. Wraz ze społecznością lokalną stworzyliśmy 8 szlaków questowych i 30 geoskrytek, które są dostępne w aplikacjach mobilnych. Zorganizowaliśmy w ramach tego projektu także warsztaty geocachingowe, wydrukowaliśmy ulotki questowe, a także stworzyliśmy film promocyjny. W projekcie uczestniczyło 7 partnerów z 6 różnych województw w Polsce. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł ponad 422 tysiące, przy czym nasze stowarzyszenie poniosło koszty w wysokości około 54 tysięcy złotych.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki realizuje wiele projektów i też wiele naborów.

Monika Kawiecka, Stowarzyszenie LGD Kraina Drwęcy i Pasłęki: W okresie od 28 sierpnia do 11 września przeprowadziliśmy 3 nabory wniosków obejmujące 3 różne zakresy tematyczne. Do biura stowarzyszenia trafiło łącznie 14 wniosków na kwotę przekraczającą 800 tysięcy złotych. Wszystkie

te wnioski zostały wybrane do finansowania i przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dziękuję za rozmowę.