Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SUSKIEGO OŚRODKA KULTURY

Średniowieczny Ryn

MIASTO I GMINA RYN
Kolejna edycja Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria sprowadziła do Rynu tłumy gości.

Warowne zamki, królowie, rycerze i damy – Średniowiecze fascynuje wiele osób. Aby przypomnieć mieszkańcom i turystom dawne dzieje, w Rynie zorganizowano kolejną edycję Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria, która odbywa się tu od niemal 17 lat. „Nasze miasto ma do tego predyspozycje. Mamy piękny zamek, mamy piękną zabudowę, więc tą kulturę średniowieczną chcemy pokazać. Myślę, że warto przyjechać do nas, warto to zobaczyć. Wiem, że wiele osób, które przyjeżdża na wakacje, właśnie planuje sobie w tym czasie, więc myślę, że dla Rynu jest to bardzo istotna impreza” – podkreśla burmistrz miasta i gminy Ryn Jarosław Filipek.

Wydarzenie rozpoczął uroczysty pochód ulicami miasta pięknie ubranych rekonstruktorów oraz artystów, okraszony wystrzałem z armaty. Mieszkańcy przez cały dzień mogli korzystać z oferty na trakcie kupców i rzemieślników, którzy ulokowali się na targowisku miejskim. Ważnym elementem Festiwalu była Wioska Rycerska, gdzie goście mogli poznać między innymi tajniki garncarstwa, wybijania monet, sztukę strzelania z łuku czy rzutu nożem, a także zobaczyć z bliska średniowieczne techniki oraz życie.

Pokaz kultury średniowiecznej nie mógłby odbyć się bez obecności rycerzy z całej Polski, który zaprezentowali gościom elementy średniowiecznych zbroi z okresu około grunwaldzkiego. W trakcie Festiwalu Masuria nie zabrakło również między innymi pokazu sokolniczego czy walk rycerskich.

Ryn to nie tylko urokliwe miasteczko. Znajduje się tu drugi co wielkości zamek krzyżacki, który ustępuje jedynie Malborkowi. To wszystko sprawia, że Festiwal Kultury Średniowiecznej Masuria co roku przyciąga prawdziwe tłumy gości.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wieczorny spektakl historyczny w amfiteatrze nad jeziorem Ołów, poświęcony konfliktowi Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim w latach 1457-1460, zakończonemu przejęciem Malborka przez Polaków. Festiwal Kultury Średniowiecznej Masuria 2024 zakończył wieczorny pokaz ognia.