WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SUSKIEGO OŚRODKA KULTURY

Misja ARiMR

ARiMR
Od 25 lat wspierają polskich rolników. O misji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opowiada Leszek Potorski – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Wdraża instrumenty współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Tworzy ją Centrala, 16 Oddziałów Regionalnych w każdym województwie oraz 314 Biur Powiatowych. W swoich działaniach Agencja ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nadzorowana jest przez Ministerstwo Finansów.

Rok 2019 jest czasem szczególnym, to bowiem jubileusz 25-lecia działania ARiMR. „Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powstała w 1994 roku w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Zaczęło się od przekazywania rolnikom i producentom rolnym środków krajowych na dopłaty do spłat kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Od 2000 roku włączyłem się w pilotażowe tworzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli na Warmii, Mazurach i Powiślu. Później był SAPPARD – tworzenie systemów identyfikacji, rejestracji zwierząt, działek ewidencyjnych i rolnych, wsparcia bezpośredniego, wspólna organizacja rynku owoców i warzyw” - wspomina Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ARiMR.

„Potem powstały: Sektorowy Program Operacyjny w latach 2004-2006 i Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich, a następnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich. Mimo że świat przyspiesza, Agencja działa stabilnie. Obecnie realizujemy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program Operacyjny Rybactwo i Morze na lata 2014-20 oraz inne działania: klęskowe, epizodyczne, jak również transfer wiedzy i innowacji skierowany na tereny wiejskie” - dodaje dyrektor Potorski.

Dzięki ARiMR rolnicy, producenci rolni, rybacy i osoby z terenów wiejskich w Polsce otrzymali przez 25 lat ze środków krajowych i unijnych prawie 332 miliardy złotych na rozwój polskiej wsi i rolnictwa. Województwo warmińsko-mazurskie otrzymało prawie 19 miliardów złotych. Corocznie na tereny wiejskie Warmii, Mazur i Powiśla w formie dopłat, zaliczek i kontraktacji trafia ponad 1,6 miliarda złotych środków krajowych i unijnych.