WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SUSKIEGO OŚRODKA KULTURY

Emocje

MZPiTU W OLSZTYNIE
Emocje towarzyszą nam na co dzień. Umożliwiają budowanie zdrowych i szczerych relacji z innymi. Dlatego ważny jest sposób ich rozpoznawania i wyrażania.

Strach, złość, gniew, smutek, radość –  to uczucia, które nam towarzyszą, które przeżywamy na co dzień i które odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Wyróżnia się ich wiele, są w nas zawsze. Pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – może to być jakieś wydarzenie lub otaczający nas ludzie są  niekiedy intensywne i przejściowe, a czasami długotrwałe i bolesne.

Do czego są nam potrzebne emocje? Informują, że dzieje się coś ważnego, motywują do działania i pomagają w podejmowaniu decyzji. Ważne, by wyrażać je w sposób pozwalający innym zrozumieć nasze intencje. W wyrażaniu uczuć bądźmy precyzyjni i konkretni. Używajmy odpowiednich słów do określenia tego, co czujemy.  Sposób wyrażania emocji nie powinien  krzywdzić innych,  np. przejawami agresji czy  odrzucenia. Powinien być zrozumiały. Znajdujmy konstruktywne sposoby radzenia sobie z uczuciami. Nie warto tłumić i uśmierzać emocji. Według licznych badań osoby, które unikają wyrażania swoich emocji, są bardziej narażone na frustracje, różne choroby, często popadają w nałogi. Warto więc się swoim emocjom przyglądać  i mówić o nich. Niewyrażone często krzywdzą nas i naszych bliskich.

Mówienie o tym, co nam leży na sercu, to umiejętność, która ma duże znaczenie dla naszego szczęścia. Po pierwsze, pozwala uwalniać emocje, które w sobie gromadzimy. Po drugie, umożliwia budowanie zdrowych i szczerych relacji z innymi.

A co jeszcze jest istotne dla zdrowego i szczęśliwego życia? O tym mówi kampania „Nowy zwyczaj – ograniczaj!”, prowadzona przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Szczegóły dostępne są na tej stronie internetowej: www.ograniczaj.pl.