WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA SUSKIEGO OŚRODKA KULTURY

Renesansowe oprawy królewieckie

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Za nami kolejny wykład związany z projektem „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”.

Książki są nie tylko doskonałym źródłem wiedzy, ale w wielu przypadkach również wspaniałymi dziełami sztuki. Między innymi o tym opowiadał prof. Arkadiusz Wagner podczas wykładu „Renesansowe oprawy królewieckie”, zorganizowanego w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Prof. Wagner dokonał również przeglądu najciekawszych i najpiękniejszych wytworów królewieckiego introligatorstwa XVI i XVII wieku. Niezwykle intereującym elementem wykładu było omówienie tak zwanej „srebrnej biblioteki” Albrechta Pruskiego i jego żony Anny Marii. „Znalazły się w trakcie mojej prezentacji najsłynniejsze obiekty związane z książką królewiecką, 1:00 które stanowią bezcenne zabytki nie tylko kultury książki, ale i złotnictwa. Jest to zbiór liczący pierwotnie 20 woluminów, obecnie kilkanaście zachowanych i potwierdzonych w bibliotekach polskich” – mówi dr hab. prof. UMK Arkadiusz Wagner, badacz dawnej kultury i sztuki książki.

Wykład prof. Wagnera był częścią realizowanego przez Instytut Północny projektu zatytułowanego „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”. „Ten projekt, który jest realizowany w Instytucie Północnym obecnie, właśnie ma za zadanie zaprezentowanie z jednej strony książki jako pewnego rodzaju dzieła, które nam opisuje historię naszego regionu. Także poprzez to, w jaki sposób jest zbudowane, w jaki sposób wygląda, w jaki sposób jest wyjątkowe” – przypomina dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Celem projektu jest stworzenie dostępu do regionalnego dziedzictwa kulturowego, jakie stanowią historyczne księgozbiory oraz jego upowszechnienie i promocja wśród badaczy, a zwłaszcza społeczności Warmii i Mazur. „Zapraszamy na te wykłady, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, w grudniu. Wybitnych badaczy, właśnie jeżeli chodzi o zabytki piśmiennictwa, dzieje książki” – mówi dr Anna Bujko z Instytutu Północnego.

Wykład prof. Wagnera to nie jedyna atrakcja czekająca na wszystkich pasjonatów lokalnej historii. W Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego zaprezentowano również wystawę pt. „Polskojęzyczne druki królewieckie w zbiorach Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego”.